ELŐÉTELEK
Hagymás rakott bab
Hozzávalók: 450 g nagy szemű fehér bab (tetovói), 3 dl olaj, 1-1,5 kg vöröshagyma, só, bors, pirospaprika, 1 babérlevél, cseresznyepaprika ízlés szerint.
Az átválogatott babot megmossuk és hideg vízben feltesszük főni. Puhára főzzük (ne főzzük szét!). A vékonyan félfőre vágott hagymát forró olajon puhára pároljuk, enyhén megpirítjuk. Megsózzuk, megborsozzuk, megszórjuk pirospaprikával, hozzáadjuk a babérlevelet és ízlés szerint a cseresznyepaprikát. Egy mély, zománcos vagy tűzálló edényt kikenünk olajjal. Felváltva rétegezzük bele a babot és a párolt hagymát. Az utolsó sor bab legyen. A tetejére öntjük az olajat, amelyben a hagymát pároltuk és egy keveset a bab főzőlevéből. 175 °C-ra melegített sütőbe tesszük, s addig sütjük, amíg a víz el nem párolog. Sütés közben a babot ne keverjük! Macedóniában ezt az ételt tavcsénak nevezik, arról az edényről kapta a nevét, amelyben készíteni szokás. Hidegen is, melegen is tálalhatjuk. Nemcsak előételként, hanem köretként is tojásételek, belsőségek és túró mellé.
Visza a névmutatóhoz
Gibanica
Hozzávalók: 500 g vékony rétestészta, 700 g tehéntúró (lehet ömlesztett is), 3-4 tojás,
1/4 l tej, 1-1,5 dl étolaj, só.
Különválasztunk 6 szép rétestészta-lapot. A jól kikent tepsi (vagy lábas) alját 3 lappal befedjük. A túrót összetörjük, hozzáadjuk a tojássárgáját, tejet és a megmaradt rétestésztát (a félretett 3 lap kivételével!). Jól összekeverjük. Hozzáadjuk a tojások keményre vert habját. A tölteléket a tepsibe tesszük, meglocsoljuk olajjal és a tetejét befedjük a megmaradt 3 tésztalappal. A tetejét is megkenjük olajjal és egy kevés vizet locsolunk rá. 200 °C-on 40-45 percig sütjük. A kisült gibanicát felszeleteljük és melegen tálaljuk.
Visza a névmutatóhoz
Túrós-kajmakos görhe
Hozzávalók: 450 g kukoricaliszt, 50 g búzadara, 300 g túró, 100 g kajmak (A felforralt, majd lehűtött tehéntejet lefölözik, a tejfölt facsöbörbe rétegezik, minden réteget megsóznak, alacsonyhőmérsékleten 15-20 napig érlelik.) vagy 1 pohár tejföl, 3-4 tojás, 1 dl étolaj, 2 dl ásványvíz, zsír vagy olaj a kenéshez.
A kukoricaliszthez keverjük a búzadarát. A túrót jól összetörjük, beletesszük a kajmakot vagy a tejfölt, a tojássárgáját, olajat és ásványvizet, jól összekeverjük, majd hozzáadjuk a kukoricalisztet és búzadarát. A tojásfehérjét kemény habbá verjük és óvatosan a tésztához keverjük, majd jól megolajozott tepsibe öntjük, és 175 °C-ra melegített sütőben 50 percig sütjük. Amikor egy kicsit elhűlt, kockákra vágjuk. Túróval, juhtúróval vagy körözöttel tálaljuk. Joghurtot vagy tarhót is adhatunk mellé.
Visza a névmutatóhoz
Tésztában sült sonka
Hozzávalók: 1 kg liszt, 30 g élesztő, 1 kiskanál cukor, só, 2-4 dl langyos víz, 1 közepes nagyságú sonka.
A szétmorzsolt élesztőt elkeverjük egy kevés liszttel, 2 kanál langyos vízzel és a cukorral, meleg helyen megkelesztjük. Amikor megkelt, az átszitált lisztbe keverjük, melyhez előzőleg hozzáadtuk a sót. Lassanként hozzáadjuk a langyos vizet és puha tésztává gyúrjuk. Meleg helyen 30 percig kelni hagyjuk. A sonkát langyos vízzel lemossuk és szárazra töröljük. A tésztát kinyújtjuk és a közepére helyezett sonkára minden oldalról ráhajtjuk, hogy teljesen befedje. Zsírral jól kikent tepsibe tesszük. A tésztát villával megszurkáljuk. 175 °C-ra melegített sütőben 3-4 órai sütéssel szép pirosra sütjük. Amikor megsült, kivesszük, egy kicsit hűlni hagyjuk, majd óvatosan lefejtjük a sonkáról a tésztát. A sonkát szépen felszeleteljük, a tésztát is eldaraboljuk. Savanyú káposztát, savanyú uborkát és paprikát, zöldhagymát stb. adhatunk mellé. Az így elkészített sonka igen ízletes, megtartja zamatát és nem szárad ki.
Visza a névmutatóhoz
Parajtekercs
Hozzávalók: 1 kg paraj, 5 zsemle ( vagy 5-6 szelet fehér kenyér), 150 g vaj vagy margarin, 5 tojás, 70 g zsemlemorzsa, zsír a tepsi kikenéséhez, zsemlemorzsa a hintéshez, só, bors. A töltelékhez: 4 tojás, 50-100 g sonka, vaj a locsoláshoz, 50 g kaskavál vagy parmezán.
A parajt megmossuk, megtisztítjuk, eltávolítjuk a vastagabb levélereket, sós vízben megfőzzük, lecsurgatjuk, megdaráljuk vagy átpasszírozzuk. A zsemléket vagy a kenyérszeleteket tejben áztatjuk. Amikor megpuhultak, kinyomkodjuk és a parajhoz keverjük. A vajat vagy margarint habosra keverjük, hozzáadjuk a tojássárgáját, majd a parajt és a zsemlét. A fehérjét kemény habbá verjük és a zsemlemorzsával együtt a parajhoz adjuk. A tepsit jól kikenjük, meghintjük zsemlemorzsával és beleöntjük az elkészített masszát. 175 °C-ra melegített sütőben 30-35 percig sütjük. Amikor kisült, óvatosan egy zsemlemorzsával meghintett szalvétára borítjuk, majd a következő módon elkészített töltelékkel megkenjük. A tojásokat jól kikeverjük, hozzáadjuk az apróra vágott sonkát, és forró olajon vagy vajon puha rántottát sütünk. Egyenletesen a megsült parajra rakjuk és lassan összegöngyöljük. A tetejét meglocsoljuk olvasztott vajjal és megszórjuk reszelt kaskavállal vagy parmezánnal. Melegen tálaljuk. A paraj tavasszal zsenge csalánnal is helyettesíthető.
Visza a névmutatóhoz
Babbal töltött paprika
Hozzávalók: 4 ecetes paprika, 20 dkg tarkabab, 1,5 dl olaj, 1 vöröshagyma, só, piros- paprika.
A beáztatott babot sós vízben megfőzzük, 0,5 dl olajban megpároljuk a hagymát, meghintjük pirospaprikával, a babba keverjük, s megtöltjük vele az ecetes paprikákat. A maradék babbal néhány kanálnyi ecetes paprikalevet keverünk. Olajozott, tűzálló tálba egy sor babot teszünk, erre fektetjük a paprikákat, és betakarjuk a babbal, 1 dl olajat elkeverünk pirospaprikával, ráöntjük a babra és 15-20 percig sütjük. Hidegen, melegen egyaránt fogyasztható.
Visza a névmutatóhoz
Kajmakkal töltött paprika
Hozzávalók: 10 tölteni való hegyes paprika, 30 dkg kajmak, 10 dkg túró, 3 tojás.
A paprikát megmossuk, kimagozzuk, lecsurgatjuk, és megtöltjük a kajmak és a túró keverékével. Tűzálló tálba rakva forró sütőben megsütjük. Amikor már majdnem kész, ráöntjük a felvert tojást, és egy-két percre visszatesszük a sütőbe.
Visza a névmutatóhoz
Szarajevói börek
Hozzávalók: 1 kisebbfajta tyúk vagy csirke, só, bors, 150 g liszt, 1 tojás, 1 dl tej, 40 g vaj (étolaj vagy margarin), 300-350 g rétestészta, vaj vagy étolaj a kenéshez és locsoláshoz, 1/2 l tarhó vagy tejföl.
A megtisztított tyúkot vagy csirkét feltesszük meleg vízben főni. Amikor a víz felforrt, megsózzuk, és lassú tűzön megfőzzük. Az átszitált lisztre öntjük a jól kikevert tojást és tejet, kézzel tarhonyává morzsoljuk. A tarhonyát forró olajon vagy vajon megpirítjuk. A megfőtt szárnyast kicsontozzuk, felaprítjuk és szükség szerint megsózzuk, megborsozzuk. Az olajjal vagy vajjal kikent tepsi aljára rétestésztát teszünk, meglocsoljuk olajjal vagy olvasztott vajjal. Néhány lapot így egymásra rétegezünk, majd rászórjuk a tarhonya és a hús felét. Ismét néhány lap rétestészta következik, majd a megmaradt tarhonya és hús. Leöntjük olajjal vagy olvasztott vajjal, majd két tésztalappal lefödjük. A tetejét is meglocsoljuk olajjal vagy vajjal, s 175-200 °C-ra melegített sütőben 35-40 percig sütjük. Amikor a börek majdnem megsült, kockákra vágjuk, ráöntjük a szárnyas főzőlevét és megsütjük. A meleg böreket leöntjük jól kikevert tarhóval vagy tejfellel. Visszatoljuk a sütőbe (az ajtaját nyitva hagyjuk) és egy kis ideig szikkadni hagyjuk.
Visza a névmutatóhoz
LEVESEK
Velős káposztaleves
Hozzávalók: 1 l savanyú káposzta leve, 1,5 l víz, 2 malacláb vagy 50 dkg bőrös malachús, 1 fej vöröshagyma, zsír, liszt, borjúvelő, 2 dl tejföl.
Egy liter savanyú káposzta levét tetszés szerinti mennyiségű vízzel felengedjük (aszerint, hogy mennyire savanyúra akarjuk a levest), aztán leszűrjük belőle a káposztaszálakat, majd főzni kezdjük. Beledobjuk a malaclábakat vagy a 1/2 kg bőrös malachúst feldarabolva. Amikor a hús félig megfőtt, 1 nagy fej vöröshagymát finomra vágunk, rántásban megpároljuk, vízzel fölengedjük és a levesbe tesszük. Így főzzük, amíg a hús meg nem puhul. Ekkor beleteszünk egy-két megtisztított borjúvelőt, 10 percig főzzük, és bőven tejfölözve tálaljuk.
Visza a névmutatóhoz
Bárányleves
Hozzávalók: 80 dkg báránybelsőség ( tüdő, máj, báránybélfodor, zsigerek), 20 dkg vöröshagyma, 2-3 zöldpaprika, 2 paradicsom, 20 dkg reszelt sárgarépa, só, bors, Vegeta, 2-3 babérlevél, pirospaprika.
Apróra vágjuk a hagymát, paradicsomot, paprikát és kevés zsiradékon, lassú tűzön pirítjuk a reszelt sárgarépával együtt. Ha megpuhul és levet ereszt, hozzáadjuk az összevágott belsőségeket, megsózzuk, vegetázzuk és még tíz percig együtt pároljuk. Felöntjük 1,5 l vízzel, majd babérlevél és szemes bors hozzáadásával tovább főzzük. Egy dl olajon megpirítunk egy fakanál lisztet meg egy kanál pirospaprikát és állandóan kevergetve, hogy ne legyen csomós a rántás, lassan a leveshez öntjük, és még 10 percig főzzük.(a Mix Étterem kínálatából)
Visza a névmutatóhoz
Kiszelica
Hozzávalók: 1 liter búzakorpa, 1 liter víz, egy darab kenyér, rizs, tetszés szerint tojás, tejföl és só.
A búzakorpát forrázzuk le két liter vízzel, azután sózzuk meg, tegyünk bele egy darab kenyeret, állítsuk meleg helyre, ahol néhány nap alatt megsavanyodik; ha ez megtörtént, leszűrhetjük és főzhetünk bele kölesrizst. Tálaláskor a levesestálba üssünk néhány tojást, tetszés szerint tegyünk bele tejfölt, és ebbe habarjuk a forró levest.
Visza a névmutatóhoz
Szerb leves
Hozzávalók: 50 dkg sertéscomb, 1 póréhagyma, 2 sárgarépa, 2 fej vöröshagyma, 5 dkg rizs, 2 felvert tojás, 1 dl tejföl, 1 csomó petrezselyemzöld, 1 evőkanál zsiradék, só, bors, pirospaprika.
Egy nagy lábasban ( lehet kukta is ) felmelegítjük a zsiradékot, és megpörköljük benne az apróra vagdalt húst. Ráöntünk másfél liter vizet, lefedjük és kb. egy órán át főzzük. Azután sózzuk, borsozzuk, beleszeleteljük a póréhagymát, a sárgarépát, a hagymát, beledobjuk a rizst, és további 30 percig főzzük, míg minden meg nem puhul benne. Villával állandóan keverve belecsurgatjuk a tojást, s mikor a tűzről levettük, akkor öntjük bele az ecetes tejfölt. A tetejét szórjuk meg apróra vágott petrezselyemzölddel.
Visza a névmutatóhoz
Bégleves
Hozzávalók: 400-500 g tyúkhús, 1-1,5 l víz, 100 g sárgarépa, 50 g petrezselyemgyökér, 50 g zeller, só, bors, 50 g rizs, 50 g hibiszkuszlevél (törökrózsalevél), 2 tojássárgája,
1,5 dl tejföl, 2 evőkanál apróra vágott petrezselyem zöldje.
A húst hideg vízben feltesszük főni. A zöldségféléket megtisztítjuk, megmossuk, és amikor a leves felforrt, hozzáadjuk. Megsózzuk és lassú tűzön puhára főzzük. Amikor a leves megfőtt, leszűrjük. A húst kicsontozzuk és a leveszöldséggel együtt apró kockákra vágjuk, majd visszatesszük a leszűrt levesbe, hozzáadjuk a külön megfőzött rizst és hibiszkuszlevelet. Az egészet rövid ideig lassú tűzön főzzük, majd szükség szerint megsózzuk, megborsozzuk. A tojássárgáját keverjük el a tejföllel, és állandó kevergetés közben, tálalás előtt adjuk a leveshez.
Visza a névmutatóhoz
Kajmakos csirkeleves
Hozzávalók: 1 csirke, 1-1,5 l langyos víz, 40 gr zsír, 200-250 g kajmak, 2 fej vöröshagyma, 20 g liszt, pirospaprika, bors, só, 1/2 csomó petrezselyem zöldje.
A csirkét megtisztítjuk, eldaraboljuk, megmossuk és egy kicsit megszárítjuk. A húsdarabokat forró zsírban minden oldalukról megpirítjuk és kiszedjük a zsírból. Ugyanabban a zsírban puhára pároljuk az apróra vágott vöröshagymát, hozzáadjuk a kajmakot, és együtt pároljuk tovább. A lisztet elhabarjuk egy kevés kajmakkal, pirospaprikával, és a kajmakos hagymához öntjük. Teszünk hozzá egy kevés vizet, belerakjuk a húst, szükség szerint adagolunk még vizet, megborsozzuk. Lassú tűzön addig főzzük, amíg a hús meg nem puhul. Tálalás előtt meghintjük apróra vágott petrezselyem zöldjével. Szerbiában, ahol a legjobb kajmakot készítik, igen közkedvelt ez a leves.
Visza a névmutatóhoz
Savanyú leves
Hozzávalók: 750-1000 g sertésláb és -farok, 1 nagy sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér
2 csomó zellerlevél, 1 kis fej vöröshagyma, 1-2 gerezd fokhagyma, só, bors, 500 g burgonya, 30 g étolaj vagy zsír, 15 g (1 púpozott evőkanál) liszt.
A lábat és a farkat jól megtisztítjuk, megmossuk és eldaraboljuk, 1,5-2 l hideg vízzel felöntve lassú tűzön főzzük. A sárgarépát és a petrezselyemgyökeret megtisztítjuk, hosszában kettévágjuk. A vöröshagymát megtisztítjuk, félbe vágjuk. A fokhagymát is megtisztítjuk, de az utolsó vékony hártyát rajta hagyjuk. A levesbe a forrástól számított 5-10. percben tesszük bele az előkészített zöldségféléket, a zellerlevelet, sót, borsot. Az egészet lassú tűzön puhára főzzük. A burgonyát meghámozzuk, kockákra vágjuk és sós vízben megfőzzük. A levest leszűrjük, a húst kicsontozzuk, a zöldségfélékkel együtt apró kockákra vágjuk és visszatesszük a leszűrt levesbe. Hozzáadjuk a főtt burgonyát, és szükség szerint öntünk hozzá a burgonya főzővizéből is. A lisztet forró olajon megpirítjuk, öntünk rá egy kevés hideg vizet, majd hozzáadjuk a levest, és még 5-10 percig lassan forraljuk. Szükség és ízlés szerint sózzuk, beleöntjük a borecetet. A leveshez apróra vágott petrezselyem zöldjét is adhatunk.
Visza a névmutatóhoz
Leves füstölt húsból
Hozzávalók: 300-350 g füstölt hús, 1 fej vöröshagyma, 1 csomó leveszöldség (sárgarépa, petrezselyem, pasztinák és zeller), 2 evőkanál főtt paradicsom (lehet tubusos is), 2 gerezd fokhagyma, 1 dl tejföl, 2 evőkanál liszt, 1 kiskanál pirospaprika, 1 evőkanál ecet, 1 tojás sárgája, 1 dl tejföl.
A füstölt húst langyos vízben megmossuk, majd 1-1,5 l hideg vízzel felöntve lassú tűzön főzzük. Amikor a hús félig megfőtt, hozzáadjuk a megtisztított hagymát és leveszöldséget. Az egészet puhára főzzük. A megpuhult húst és zöldségféléket kiszedjük, a leveshez hozzáadjuk a paradicsomot, az apróra vágott vagy szétnyomott fokhagymát, és még 5-10 percig főzzük, majd leszűrjük. A tejföl felét, a lisztet, a pirospaprikát jól elkeverjük az ecettel, és állandó keverés közben a leszűrt és csendes forrásban levő leveshez adjuk. Lassú tűzön még 10-15 percig főzzük. Amikor elkészült, levesszük a tűzről. A húst és a zöldségféléket apró kockákra vágva a leveshez adjuk. A levesestálban jól elkeverjük a tojássárgáját és a maradék tejfölt, és lassan ráöntjük a levest. Ezt a levest a téli hónapokban vagy kora tavasszal főképpen Szerémségben, kis módosítással (például füstölt hús helyett kolbásszal) Jugoszlávia más vidékein is előszeretettel fogyasztják.
Visza a névmutatóhoz
FŐÉTELEK
Gyevrek
Hozzávalók: 60 dkg borjúhús, 10 dkg Trappista sajt, 10 dkg szalonna, 3-4 gerezd fokhagyma, 1 kiskanálnyi őrölt bors és zúzott pirospaprika, 20 dkg kajmak (tejföl).
Az előzőleg besózott borjúhúst kislukú darálón ledaráljuk. Apró kockákra vágjuk a Trappista sajtot, szalonnát, fokhagymát, összekeverjük a fűszerekkel, majd a darált hússal. A húsmasszából 4 egyforma labdácskát formázunk és roston jól átsütjük.Ujjunkkal mélyedést formálunk benne, majd kajmakkal (tejföllel) ízesítjük. Tepsiben sült babhoz ajánljuk. (a Mix Étterem kínálatából)
Visza a névmutatóhoz
Ustipak
Hozzávalók: a hús összetétele ugyanaz, mint a gyevreknél, azzal, hogy 40-50 g-os labdácskákat tépkedünk belőle, és azokat sütjük meg roston (a Mix Étterem kínálatából)
Visza a névmutatóhoz
Pletenica - fonatos rostonsült
Hozzávalók: 80 dkg kicsontozott sertéskaraj, 4 gerezd fokhagyma, zöldségzöldje,
fél dl olaj, 1 evőkanál ecet, só.
A kicsontozott sertéskarajt hosszában 20 cm vastagon feldaraboljuk, majd mindegyik darabot 3 egyforma csíkra vágjuk, de nem végig, hogy copfba fonhassuk. Fogvájóval összetűzzük a végét, roston megsütjük, majd tányérra téve leöntjük öntettel. Az öntet úgy készül, hogy összezúzzuk a fokhagymát, apróra összevágjuk a zöldségzöldjét, majd leöntjük ecettel meg olajjal. Az összekevert öntetet 1 óráig érni hagyjuk.(a Mix Étterem kínálatából)
Visza a névmutatóhoz
Töltött vesalica
Hozzávalók: 80 dkg csont nélküli sertéskaraj, 20 dkg Trappista sajt, 20 dkg zsíros szalonna, 30 dkg sertésháló
A fölvágott tenyérnyi nagyságú sertéskarajt kiklopfoljuk és ráhelyezzük a vékonyan felszeletelt sajtot, szalonnát. Beborítjuk a másik darab hússzelettel, befedjük sertéshálóval és roston mindkét oldalát jól átsütjük. Köretként apróra vágott vöröshagymát vagy hasábburgonyát ajánlunk, a saláták közül pedig a sopszkát, esetleg sült paprikát.(a Mix Étterem kínálatából)
Visza a névmutatóhoz
Leskovaci kebab (csevapcsicsa)
Hozzávalók: 1 kg (nagy lukú darálón megdarált) marhahús, 50 g vöröshagyma, 1 szárított csípős paprika (őrölve vagy összetörve), só, olaj a kenéshez.
A darált húst jól meggyúrjuk és 10-12 óráig hideg helyen állni hagyjuk, majd ismét ledaráljuk, ezúttal apróbbra. Hozzáadjuk az apróra vágott vöröshagymát, a megtört vagy megdarált csípős paprikát, a sót. Jól összegyúrjuk, és hideg helyen 1-2 órát állni hagyjuk.
A húsból kebabokat formálunk, eleinte erős tűzön, majd mérsékelten sütjük. A sütés ideje alatt forgatjuk és olajjal kenegetjük. Forrón, zöldhagymával, sült paprikával vagy retekkel tálaljuk.
Visza a névmutatóhoz
Szerb húslepény
Hozzávalók: 400 g marhahús (tarja), 200 g sertéshús (lapocka), 100 g elaprított (ízlés szerint édes vagy csípős) zöldpaprika, 2 gerezd fokhagyma, só, bors, olaj a sütőrács kenéséhez.
A húst megmossuk, megszárítjuk, nagyobbacska kockákra vágjuk és megdaráljuk. Hozzáadjuk az elaprított zöldpaprikát, az apróra vágott vöröshagymát, a szétnyomott fokhagymát, a sót és a borsot, s az egészet simára gyúrjuk. Hideg helyen 15-20 percig állni hagyjuk. Tenyérnyi, lapos pogácsákat formálunk belőle. Az átforrósított, olajjal megkent sütőrácson, időnként meg-megfordítva, 10-12 percig sütjük a húslepényeket.
Általában apróra vágott vöröshagymával, zöldpaprikával vagy paradicsommal szokás tálalni. Azokon a vidékeken, ahol jó minőségű kajmakot készítenek, a kész húslepényeket megolvasztott kajmakkal kenik meg. A húslepény nyersanyagául szolgáló masszába apróra vágott kaskavál és valamivel több vöröshagyma kerülhet. Pirot környékén ez a szokás járja, így készül tehát a piroti húslepény. Hogyha pedig a kész lepényt meghintjük elaprított sült paprikával, apróra vágott vöröshagymával, fokhagymával és jól elaprított paradicsommal, íze megváltozik, teltebb lesz, s más a neve is: ez már a vranjei húslepény, mivelhogy Vranjéban és környékén így készítik.
Visza a névmutatóhoz
Szerb töltike
Hozzávalók: 30-40 nagyobbfajta zsenge (nem permetezett) szőlőlevél, 1 l meleg sós víz, 50 g zsír vagy olaj, 1 fej vöröshagyma, 50 g rizs, 400-450 g vegyes darált hús, 1/2 csomó kapor, bors, só, 1 tojás, 30 g olaj vagy zsír, 15 dkg liszt, 1/2 kiskanál pirospaprika, 1 dl meleg víz, 2 dl fehér bor, 2 dl tarhó.
A zsenge szőlőlevelet sós vízzel leforrázva állni hagyjuk, amíg meg nem puhul, majd lecsurgatjuk. Olajon vagy zsíron puhára pároljuk az apróra vágott vöröshagymát, majd belekeverjük a félig megfőtt rizst, a húst, az apróra vágott kaprot. Megsózzuk, megborsozzuk. Rövid ideig pároljuk. Amikor egy kicsit elhűlt, belekeverjük a tojást.
Mindegyik levélre tegyünk egy kiskanálnyi tölteléket, hajtsuk rá a két szélét és göngyöljük össze. A töltikéket egy lábasba szorosan egymás mellé rakjuk. Öntsünk rá kb. 1/2 l hideg vizet, lefedjük és lassú tűzön 30-45 percig főzzük. A lisztet olajban vagy zsírban megpirítjuk, hozzáadjuk a pirospaprikát, öntünk rá 2-3 kanál hideg , majd meleg vizet. Forraljuk fel, és ezt a rántást adjuk hozzá a töltikékhez. Az edényt jól rázzuk meg. Adjuk hozzá a fehér bort, és lassú tűzön még 15-20 percig főzzük. A töltikét tarhóval tálaljuk.
Visza a névmutatóhoz
Pazini rablóhús
Hozzávalók: 800 g pulykamáj, 1 dl étolaj, 250-300 g füstölt szalonna, bazsalikom szárított levele, rozmaring vagy szurokfű (oregánó), só, bors, 2-2,5 dl étolaj.
A májat megmossuk, megszárítjuk és nagyobbacska kockákra vágjuk. Forró olajon hirtelen megpirítjuk, megsózzuk, megborsozzuk, meghintjük elmorzsolt bazsalikommal és rozmaringgal vagy szurokfűvel. A szalonnát vékonyra szeleteljük, a szalonnaszeletekbe egy-egy májkockát göngyölünk, így húzzuk nyársra. Közepesen átforrósított sütőrácson addig sütjük, míg a máj át nem sül és a szalonna üvegessé válva meg nem pirul (legyen ropogós). A rablóhúst azon frissen tálaljuk. Zöldhagyma, retek, paradicsom, zöldpaprika vagy saláta illik hozzá.
Visza a névmutatóhoz
Karfiol túrós öntettel
Hozzávalók:1 (kb. 1 kg-os) karfiol, 200-250 g tehéntúró, 1/2 dl tej vagy 1-2 kanál citromlé, 2 tojás, 1 dl tej, 50 g vaj vagy margarin, 1 csomó metélőhagyma (vagy zöldhagyma vékony szára), 1 csomó kapor, 2 dl tejföl, só, bors.
A karfiolt megtisztítjuk leveleitől, eltávolítjuk a sérült rózsáit, és jól megmossuk. Sós vízben megfőzzük. A vízhez előzőleg adjunk hozzá 1-2 kanál citromlevet vagy egy kevés tejet, hogy a karfiol megőrizze szép fehér színét. A túrót jól összekeverjük vagy átpasszírozzuk, hozzáadjuk a tojássárgáját és a tejet, az olvasztott vajat, az apróra vágott metélőhagymát és a kaprot, a sót, borsot. A tejfölt kikeverjük és a túróhoz adjuk.
A megfőtt karfiolt lecsurgatjuk, tálalóedényre tesszük, és ráöntjük az elkészített öntetet. A tojásfehérjét megfőzhetjük és apróra vágva meghinthetjük vele a karfiolt. Az így elkészített karfiolt sült és rántott húsok, hirtelen sült máj, különféle omlettek, tükörtojás stb. mellé adhatjuk.
Visza a névmutatóhoz
Nyári tepsis pecsenye
Hozzávalók: 25-30 dkg sovány sertéssült, 1 kg burgonya, 1 nagy fej hagyma, 50 dkg zöldpaprika, 25 dkg paradicsom, 1 evőkanál zsír, só, majoránna, olaj a burgonya sütéséhez.
A sertéssültet vékony csíkokra vágjuk, és egy lapos tűzálló tál alján egyenletesen elosztjuk. A cikkekre vágott burgonyát bő olajban kisütjük, leszűrjük, és félretesszük. Egy másik edényben a hagymából, zöldpaprikából és paradicsomból lecsót késztítünk, összekeverjük a kisütött burgonyával, bőven megszórjuk majoránnával, a húsra terítjük, tetejére paradicsomkarikákat teszünk, és a sütőben átforrósítjuk, de vigyázzunk, nehogy kiszáradjon.
Visza a névmutatóhoz
Piláf sertésmájjal
Hozzávalók: 500 g sertésmáj, 2 dl tej, 40 g zsír vagy étolaj, 1/2 kiskanál pirospaprika, só, babérlevél, 1 fej vöröshagyma, 40 g étolaj, 400 g rizs, 1-1,2 l leves (leveskockából), bors, 1/2 csomó petrezselyem zöldje.
A májat legalább 30 percig tejben áztatjuk, majd lecsurgatjuk, megszárítjuk és kockákra vágjuk. Áthevített olajban vagy zsírban a májat a babérlevéllel együtt lassú tűzön pároljuk. A végén megsózzuk és meghintjük pirospaprikával. A megtisztított és apróra vágott vöröshagymát áthevített olajban egy kicsit pároljuk, hozzáadjuk az átválogatott és megmosott rizst. Állandóan kevergetve üvegesre pároljuk. Felöntjük a levessel, megsózzuk, megborsozzuk, és fedő alatt kb. 20 percig pároljuk tovább, majd hozzáadjuk a májat, az apróra vágott petrezselyem zöldjét, a tetejét elsimítjuk, és 200 °C-ra melegített sütőben rövid ideig sütjük. Tejfölös vagy tarhós uborkasalátával, fejes salátával vagy vegyes salátával tálaljuk.
Visza a névmutatóhoz
Báránygerinc
Hozzávalók: egy bárány egész gerince, néhány szelet szalonna, 1 fej vöröshagyma, só, bors, babérlevél, kakukkfű, kis pohár fehérbor.
A bárány egész gerincét besózás után vékony szalonnával megtűzdeljük. Egy sütőpléhbe szalonnaszeleteket, reszelt vöröshagymát, borsot, babérlevelet, kakukkfüvet és egy kis pohár fehérbort teszünk, ráhelyezzük a bárányt, és a sütőben szép pirosra sütjük.
Visza a névmutatóhoz
Ćulbastija (Rostélyos hús)
Hozzávalók: 1 kg sertéscomb, vagy oldalas, 1 fej vöröshagyma, só, bors.
A húst szeleteljük fel 8 részre, a szeleteket húsverővel verjük ki, és 24 órára tegyük hideg helyre. Parázs felett süssük, gyakori forgatás mellett, nehogy a leve kicsöpögjön. Amikor kész, megsózzuk, borsozzuk, és a felszeletelt hagymával együtt tálaljuk.
Visza a névmutatóhoz
Csorba csirke
Hozzávalók: egy közepes nagyságú csirke, 1 fej vöröshagyma, kis kanál törött paprika, 2 db zöldpaprika, 2 fej paradicsom, 1 fej káposzta, 50 dkg burgonya, 1-2 maroknyi csipetke.
Forró zsírban sárgára pirítjuk az egy fej apróra vágott vöröshagymát. Meghintjük a törött paprikával és ezzel felforraljuk. Most felöntjük megfelelő mennyiségű vízzel, belerakjuk a feldarabolt csirkét, megsózzuk és párolni kezdjük. Tíz perc múlva hozzáadjuk a négy részre vágott zöldpaprikát, részekre tördelt paradicsomot és négy felé szeletelt káposztát. Újabb 15 percnyi párolás után a meghámozott és hosszában négy felé vágott burgonyát beletesszük, és addig pároljuk, míg a burgonya és vele természetesen a hús is megpuhul. Tálalás előtt apró csipetkét főzünk bele.
Visza a névmutatóhoz
Balkáni csupor
Hozzávalók: 800 g birkahús, 4 húsos zöldpaprika, 450 g vöröshagyma, 5 gerezd fokhagyma, 750 g burgonya, 750 g friss káposzta, 2 babérlevél, 1/2 csomó petrezselyem zöldje, köménymag, bors, só, 50 g étolaj, 20 g liszt, 2 dl joghurt.
A húst megmossuk, megszárítjuk és kockákra vágjuk. A paprikát megmossuk, kimagozzuk és csíkokra szeljük. A burgonyát maghámozzuk, megmossuk és feldaraboljuk. A káposztát megmossuk és vastag csíkokra vágjuk. A vöröshagymát és a fokhagymát apróra vágjuk. Az edény (egy mély lábas vagy fazék) aljára egy kevés olajat teszünk, majd a húst és a főzelékféléket egymásra rétegezzük. Mindegyik sort meghintjük apróra vágott petrezselyem zöldjével, babérlevéllel, köménymaggal, sóval és borssal. Annyi vizet öntünk rá, hogy ellepje. Alufóliával letakarva lassú tűzön puhára főzzük. Mielőtt megfőne, hozzáadjuk a joghurtban elkevert lisztet, és még 10-15 percig együtt főzzük vele. A főzés ideje alatt az edényt rázogassuk. Az étel akkor kész, ha az edény tartalma felényire csökkent és a levét nagyrészt elfőtte.
Visza a névmutatóhoz
Bácskai muszaka (rakott burgonya sonkával)
Hozzávalók: 1 kg burgonya, 200-250 g szeletelt vagy darált sonka,1 dl étolaj vagy 50 g zsír,150 g vékonyra szeletelt kaskavál vagy hasonló sajt, só, bors.
A besamelmártáshoz: 40 g vaj vagy margarin, 2-2,5 dl tej (fele legyen meleg), 1/2 dl tejföl, 1 tojássárgája .
A burgonyát meghámozzuk és enyhén sós vízben megfőzzük. Amikor megpuhult, leszűrjük és karikákra vágjuk. A kevés olajjal vagy zsírral kikent tűzálló edénybe felváltva egy sor burgonyát, egy sor sonkát és egy sor sajtot teszünk. Mindegyik réteg burgonyát megsózzuk és megborsozzuk, meglocsoljuk egy kevés olajjal vagy olvasztott zsírral. Az utolsó sor burgonya legyen. Az ételt locsoljuk meg a következő módon elkészített besamel- mártással. A lisztet olvasztott vajban igen enyhén megpirítjuk. Lassan hozzáöntjük a hideg, majd a meleg tejet, és lassú tűzön 5-10 percig főzzük. A tejfölt és a tojássárgáját jól kikeverjük, és állandóan kevergetve hozzáadjuk a kissé elhűlt mártáshoz. 200 °C-ra melegített sütőben kb. 30 percig (szép pirosra) sütjük. Fejes salátát, tormás céklasalátát, uborkasalátát stb. adjunk mellé.
Visza a névmutatóhoz
Vadászkebab
Hozzávalók: 400 g őzhús (comb vagy lapocka), 125 g nyúlhús (comb), 80 g füstölt szalonna, 100 g vöröshagyma, 12 gerezd fokhagyma, só, bors, 1 evőkanál apróra vágott zellerlevél, 1 dl étolaj a kenéshez, 1-2 dl vörösbor, 1 evőkanál apróra vágott petrezselyem zöldje.
A húst megmossuk, megszárítjuk és a szalonnával együtt megdaráljuk. A vöröshagymát és a fokhagymát apróra vágjuk (a hússal együtt meg is daráljuk). Megsózzuk, megborsozzuk, hozzáadjuk az apróra vágott zellerlevelet. Az egészet összegyúrjuk a hússal és hideg helyen (hűtőszekrényben) 2-3 óra hosszat állni hagyjuk. Közben elkészítjük az öntetet. A bort egy kevés borssal és az apróra vágott petrezselyem zöldjével felforraljuk, ízlés szerint egy kevés fokhagymalét is adhatunk hozzá. A húsból kebabokat formálunk, és mérsékelten átforrósított sütőrácson, időnként megforgatva és olajjal locsolgatva sütjük.
Amikor megsült, tálalás előtt öntsük le a felforralt boröntettel.
Visza a névmutatóhoz
Sertésvelő hálóban
Hozzávalók: 4 egész sertésvelő, só, 1-2 kanál ecet, 1 sertésháló, 3 fej vöröshagyma,
1 paradicsom, olaj a sütőrács kenéséhez, bors.
A velőt sós, ecetes meleg vízben néhány percig állni hagyjuk, majd lehártyázzuk és eltávolítjuk belőle az ereket. Sós, ecetes vízben megfőzzük, lecsurgatjuk, megsózzuk és megborsozzuk. A sertéshálót 4 jókora darabra vágjuk, s beléjük göngyöljük az előkészített velőt. Átforrósított, olajjal megkent sütőrácson minden oldaláról megsütjük. A velő akkor sült át, ha a háló megolvadt és megpirult. Paradicsom- vagy paprikaszeletekkel díszített, eldarabolt hagymára szedjük, így tálaljuk.
Visza a névmutatóhoz
Bárányvese szalonnával
Hozzávalók: 500-600 g bárányvese, 20 g liszt, 100 g olvasztott vaj (vagy 1 dl étolaj), 100 g füstölt szalonna, 1 citrom leve, só, bors.
A vesét megmossuk, megszárítjuk és szépen elszeletelve hideg vízben 30-40 percig állni hagyjuk.Miután lecsurgattuk és megszárítottuk, lisztben meghempergetjük, olvasztott vajjal meglocsoljuk és közepesen átforrósított, olajjal megkent sütőrácson sütjük. Sütés közben megfordítjuk. Noha a vesét nem jó sokáig sütni, akkor kész, ha szépen megpirult. A szalonnaszeleteket eldaraboljuk és a vesével együtt megsütjük. A tányéron elrendezett vesére egy-egy sült szalonnaszeletet teszünk és az egészet meglocsoljuk olvasztott vajjal, majd citromlét csöpögtetünk rá. Héjában főtt burgonyát adunk mellé meghámozva. A burgonyát locsoljuk meg vajjal és díszítsük petrezselyem zöldjével
Visza a névmutatóhoz
.
Balkáni bifsztek
Hozzávalók: 200 g marhahús, 200 g sertéshús, 200 g birkahús, bors, majoránna,
1/4 nem permetezett citrom héja, só, étolaj (mintegy 1/2 dl ), 4-5 tojás.
A húst megmossuk, megszárítjuk, nagy darabokra vágjuk és megdaráljuk. Kiadósan megborsozzuk (jó fűszeres legyen), hozzáadjuk a majoránnát, a citrom reszelt héját, a sót, olajat és 1 tojást. Az egészet simára gyúrjuk és hideg helyen legalább 1 óráig állni hagyjuk. Mintegy 150-150 g-nyi masszából kerek cipócskákat formálunk, és a tetejüket vizespohár aljával benyomjuk, hogy mélyedés keletkezzen. Olajjal megkent sütőrácson sütjük. Mielőtt egészen megsülne, mindegyiknek a közepébe beleütünk egy-egy tojássárgáját, azzal együtt sütjük meg. Sült burgonyával, zöldhagymával, friss paradicsommal és kétszersülttel szokás tálalni.
Visza a névmutatóhoz
Mućkalica sár- hegységi módon
Hozzávalók: 650 g birkahús, 1 dl étolaj, 5 fej vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma,
1 zöldpaprika, 1 evőkanál ecet, só, bors.
A húst megmossuk, megszárítjuk, kis kockákra vágjuk és olajjal leöntve rövid ideig hideg helyen állni hagyjuk. A vöröshagymát és a paprikát megtisztítjuk és apróra vágjuk, a fokhagymát megtisztítjuk és szétnyomjuk. Az egészet jól összekeverjük, megsózzuk, megborsozzuk és ráöntjük az ecetet, majd újra megkeverjük. A húst nyársra húzzuk. Átforrósított sütőrácson, gyakori forgatás közben sütjük. Amikor megsült, a nyársról a paprika és a hagyma előkészített keverékére szedjük, jól összerázzuk, és nyomban tálaljuk.
Visza a névmutatóhoz
Balkáni húskoch
Hozzávalók: 600 g üsző- vagy bárányhús, 3 fej vöröshagyma, 40 g étolaj, só, 1 kiskanál pirospaprika, 1/2 csomó petrezselyem zöldje, 150 g rizs, 3 tojás, 3/4-1 l tej, étolaj a sütőlap kenéséhez, 4 dl tarhó.
A húst megmossuk, megszárítjuk, eldaraboljuk és megdaráljuk. A hagymát megtisztítjuk és apróra vágjuk. A petrezselyem zöldjét ugyancsak. A rizst átválogatjuk, megmossuk, kissé megfőzzük és lecsurgatjuk. Forró olajon megfonnyasztjuk a vöröshagymát, majd beletesszük a húst és együtt pároljuk kb. 20 percen át. Megsózzuk, megborsozzuk. Hozzáadjuk a lecsurgatott rizst, a pirospaprikát, és az egészet összekeverjük. A tojásfehérjéből kemény habot verünk, óvatosan belekeverjük a rizses húsba és hozzáadjuk a petrezselyem zöldjét. A tojássárgáját tejjel jól elhabarjuk. Tűzálló edény vagy tepsi alját megkenjük olajjal, ráöntjük az előkészített masszát, elsimítjuk, s leöntjük a tejjel elhabart tojássárgájával. 175-200 °C-ra melegített sütőben mintegy 40-50 percig, vagyis addig sütjük, amíg szépen meg nem pirul. A koch mellé tarhót kínáljunk. Meleg előételnek is megteszi, főételként főtt vagy párolt főzelékfélével, fejes vagy vegyes salátával, uborkával stb. tálaljuk.
Visza a névmutatóhoz
Malacpecsenye
Hozzávalók: 1 (5-7 kg-os) malac, só, étolaj vagy zsír a kenegetéshez, 1 üveg világos sör, 100 g füstölt szalonna, 1 nagy dió héjastul.
A megtisztított malacot jól megmossuk, lecsurgatjuk és szalvétával megszárítjuk. Csak a belsejét dörzsöljük be jól sóval, és hátára fektetve legalább 1 óra hosszat állni hagyjuk. Felfeszített szájába tegyünk egy nagy diót, mert a fej így szebben megsül. Ha a malac kicsi, dúcoljuk egy hasüregébe helyezett (előzőleg olajjal vagy zsírral megkent) sörösüveggel. Hogyha nagyobbacska, literes üveget teszünk a hasüregébe, mielőtt erős fehér cérnával bevarrnánk. A tepsibe keresztben helyezzünk el 4 olajozott, kb. 5-5 cm széles, a tepsit átérő lécet: a malac így nem lapul a tepsi aljára, hanem a léceken "térdel". A megtörölgetett malacot megkenjük olajjal vagy zsírral, és 175 °C-ra melegített sütőben sütjük. Sütés alatt sörbe mártogatott szalonnadarabbal kenegessük. Hogy a füle meg ne pörkölődjön, alufóliával beborítjuk (a fóliát előzőleg kenjük meg olajjal). A malac súlyától függően 3-4 órai sütés szükséges mérsékelt hőfokon. Amikor megsült, feje tövénél (a nyakán) bemetsszük, és még 5-10 percre a sütőben hagyjuk. A sült malacot a sütőből kivéve kissé elhűtjük. Először a fejét vágjuk le, kiszedjük a cérnát és kivesszük az üveget. Ezután éles késsel (vagy inkább húsvágó ollóval) felére bontjuk, majd szépen eldaraboljuk.
Melegen is, hidegen is salátával tálaljuk.
Visza a névmutatóhoz
Pisztráng kajmakon sütve
Hozzávalók: 1 nagy (kb. 1,5 kg-os) vagy 2-3 kisebb pisztráng, 1 citrom, só, 200 g kajmak, 50 g fehérliszt vagy kukoricaliszt, 1 kis fej fokhagyma, 1 dl borecet.
A halat megtisztítjuk, jól megmossuk, megszárítjuk, nagy darabokra vágjuk, citromlevet csöpögtetünk rá és megsózzuk, így álljon 30-40 percig, majd lisztbe hempergetve, serpenyőben, mintegy 150 g megolvasztott kajmakon, lassú tűzön sütjük. Közben megtisztítjuk, sóval jól szétnyomjuk és apróra vágjuk a fokhagymát, s elkeverjük a borecettel. A mindkét oldaláról szépen megsütött halat melegített tálra tesszük. Mindegyiket leöntjük ecetes fokhagymával, s az egészre ráöntjük a forró kajmakot.
Visza a névmutatóhoz
Gyuvecs harcsával
Hozzávalók: 700-750 g vöröshagyma, 2 dl étolaj, 1 kiskanál pirospaprika, bors,
1 evőkanál apróra vágott petrezselyem zöldje, 2-3 tölteni való húsos paprika, 1 padlizsán, 1 tölteni való tök, 1 nagy burgonya, 4 paradicsom, 50-75 g rizs, 1 kg harcsaszelet, 2-3 dl meleg víz.
A vékonyan félfőre vágott hagymát tűzálló vagy cserépedényben, olajon megfonnyasztjuk, meghintjük pirospaprikával, borssal, petrezselyem zöldjével és sóval. A paprikát megmossuk, kimagozzuk. A padlizsánt meghámozzuk, kockákra vágjuk, megsózzuk, 10 percig állni hagyjuk, hideg vízzel leöblítjük és lecsurgatjuk. A tököt meghámozzuk, kimagozzuk, kockákra vágjuk és enyhén megsózzuk. A burgonyát meghámozzuk, megmossuk, kockákra vágjuk. A paradicsomot megmossuk, meghámozzuk és karikákra vágjuk. Az átválogatott rizst félig megfőzzük. A párolt hagymához hozzáadjuk az előkészített főzelékféléket, megsózzuk és megborsozzuk, végül belekeverjük a rizst és beletesszük a halszeleteket. Felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. 175-200 °C-ra melegített sütőben addig sütjük, amíg az egész meg nem puhul. A kész gyuvecsnak ne legyen túl sok leve, de azért legyen leveses. Salátát adjunk mellé.
Visza a névmutatóhoz
Fúrókagyló zöldségalapon
Hozzávalók: 1,5 kg fúrókagyló, 1 dl étolaj, 150 g vöröshagyma, 20 g (2 gerezd) fokhagyma, 1 csomó petrezselyem zöldje, 2 friss paradicsom, 40 g zsemlemorzsa, bors, 1 dl fehérbor, só.
Forró olajon addig pároljuk az apróra vágott vöröshagymát, fokhagymát és petrezselyem zöldjét, a megmosott és kockákra vágott paradicsomot, míg az egész kissé meg nem puhul. Ekkor belehintjük a zsemlemorzsát és a borsot. A fúrókagylót jól megmossuk, a párolt főzelékfélékre rakjuk, s addig pároljuk, amíg a héjak fel nem nyílnak. Ekkor hozzáöntjük a bort, és még öt percig együtt forraljuk. Mély tálba öntve, friss barna vagy rozskenyérrel tálaljuk.
Visza a névmutatóhoz
Gyuvecs
Hozzávalók: 6 evőkanál olvasztott zsír, 2 fej vöröshagyma, 20 dkg kolbász, 40 dkg zöldpaprika, 20 dkg paradicsom, só, víz.
Az apróra vágott vöröshagymát zsíron megfonnyasztjuk, hozzáadjuk a karikákra vágott kolbászt és a csíkokra szeletelt zöldpaprikát. Megsózzuk, kevés vizet öntünk alá, és fedő alatt pároljuk. Végül beletesszük a megmosott és apróra vágott paradicsomot is, és ezzel készre főzzük.
Visza a névmutatóhoz
Karagyorgye-szelet
Hozzávalók: 75 dkg borjúhús a combjából, 25 dkg kajmak, 3 tojás, 10 dkg liszt, 10 dkg zsemlemorzsa.
A húst vágjuk szeletekre, kissé verjük ki, és minden szeletre tegyünk egy-egy evőkanál kajmakot. Göngyöljük fel a húst, mint a palacsintát, forgassuk meg lisztben, felvert tojásban, morzsában, és forró zsírban süssük meg. Sült újburgonyával és zöldbabsalátával tálaljuk.
Visza a névmutatóhoz
Szárma édes káposztával
Hozzávalók: 50 dkg sertéshús, 5 dkg szalonna, 1 kis fej fehér káposzta, 5 dkg rizs, 30 dkg füstölt oldalas, 1,5 kg savanyú káposzta, 1 tojás, 5 dkg zsír, hagyma, só, bors, piros paprika, liszt.
A füstölt oldalast a savanyú káposztával feltesszük főni, annyi vizet öntünk rá, amennyi félig ellepi. Egy kevés zsírban megpároljuk a hagymát, és a rizzsel együtt félpuhára főzzük. A sertéshúst a szalonnával együtt megdaráljuk, összevegyítjük a rizzsel, a tojással és fűszerezzük. Az édeskáposzta leveleket megtöltjük, s amikor az oldalas a savanyú káposztával egy fél óráig főtt, a tetejére tesszük a káposztalevélbe csavart tölteléket, és együtt főzzük további 60 percig. Amikor puha, a tölteléket tálra rakjuk, a zsírból, lisztből és paprikából rántást készítünk, ráöntjük a savanyú káposztára, összekeverjük, visszarakjuk a töltelékeket és még egyszer felfőzzük.
Visza a névmutatóhoz
Szerbhús
Hozzávalók: 50 dkg darált sertéshús, 1-2 tojás, 1 fej vöröshagyma, zsemlemorzsa, rizs, zöldpaprika, fél liter paradicsom, 3 dl tejföl, só, bors.
A darált sertéshúst, a tojást, sót, borsot, zsírban pirított vöröshagymát zsemlemorzsával összegyúrjuk, és háromujjnyi széles rudat formálunk belőle. A tepsit kenjük ki vastagon fagyos zsírral, fektessük közepére a húst, szórjuk körül forrázott rizzsel, csíkokra vágott zöldpaprikával, ismét rizzsel, amíg a tepsi megtelik. Az átszűrt paradicsomot, a tejfölt, kevés sót keverjük össze, öntsük a húsra és süssük meg. Amikor a leve elsült, a húst szeleteljük fel, rakjuk tálra, s körítsük a rizses paprikával.
Visza a névmutatóhoz
Szerb húsgombócok
Hozzávalók: 20 dkg kicsontozott sertéscsülök, 1 zsemle, 1 tojás, 2 evőkanál olaj,
1 vöröshagyma, 15 dkg rizs, só, 1 evőkanál pirospaprika, 1-1 mokkáskanál piros- paprika- és paradicsompüré, 1 evőkanál reszelt sajt.
A húst a vízben áztatott, kinyomkodott zsemlével együtt átdaráljuk, összegyúrjuk a nyers tojással és megsózzuk. Az olajon megpirítjuk a reszelt vöröshagymát, meghintjük a pirospaprikával, felengedjük egy kevés vízzel, megsózzuk, paprika- és paradicsompürével ízesítjük. Felforraljuk, majd a húsmasszából vizes kézzel apró gombócokat formálunk és belerakjuk. Fedő alatt 10 percig pároljuk, majd beleszórjuk a jól megmosott rizst is, és annyi vízzel engedjük fel, hogy bőven ellepje. Ismét lefedjük, s nagyon kis lángon az egészet megpuhítjuk. Ha gazdagabban szeretjük, tálalás előtt meghinthetjük egy kevés reszelt sajttal is.
Visza a névmutatóhoz
Szerb rostélyos
Hozzávalók: 1 kg rostélyos, 20 dkg füstölt sonka, 20 dkg zöldpaprika, 20 dkg paradicsom, 1nagy fej vöröshagyma, 2 evőkanálnyi zsír, egy kiskanálnyi liszt, só, törött bors, 1 evőkanál pirospaprika, mustár.
A rostélyost vékonyan felszeleteljük, kissé kiverjük, széleit bevagdossuk, és megkenjük sóval, törött borssal, mustárral. Két evőkanálnyi zsírt megforrósítunk, majd megsütjük rajta a hússzeleteket, és egy másik tálon félretesszük. A zsíron megpirítjuk a karikára vágott vöröshagymát, ezt meghintjük 1 evőkanál pirospaprikával, visszatesszük a hússzeletekre és kevés vízzel, fedő alatt félpuhára pároljuk. Ekkor hozzáadjuk a hosszúkásra vágott zöldpaprikát, a cikkekre vágott paradicsomot, és a fedőt visszatéve az egészet jó puhára pároljuk (főzés közben a vizet természetesen mindig pótolni kell). Tálaláskor a húst alulra fektetjük, a lecsót zsírjára sütjük, kiskanálnyi liszttel meghintjük, és kevés vízzel összeforraljuk. A levet a hússzeletekre öntjük, a tetejét meghintjük a laskára vágott sonkával.
Visza a névmutatóhoz
Töltött káposzta (szárma)
Hozzávalók: 1 fej savanyú káposzta, 1/4 kg darált hús, 1/4 kg füstölt hús (nyak), bors, só, 1 csokor petrezselyemzöld, egy evőkanál liszt, egy kis csésze paradicsomlé, kevés rizs.
A káposztát megmossuk. A füstölt húst megdaráljuk, összekeverjük a darált friss hússal, megsózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk az apróra vágott petrezselyemzöldet és a rizst. A masszát összedolgozzuk, és megtöltjük vele a káposztaleveleket. A töltött káposztát fazékba rakjuk, ráöntjük a paradicsomlevet, vizet adunk hozzá és főzzük. Egy evőkanál lisztet kevés vízzel összekeverünk, a töltelékekre öntjük, az ételt megsózzuk, és forró sütőbe tesszük. Addig sütjük, amíg teljesen megpuhul. Ha nem sütőben készítjük, akkor jobb ízű lesz, ha füstölt oldalast is teszünk bele.
Visza a névmutatóhoz
Töltött paprika
Hozzávalók: fejenként 2 vastag húsú paprika, 50 dkg darált sertéshús, 5 dkg füstölt szalonna, 1 tojás, 1 áztatott, kinyomott zsemle, 1 kávéskanál ételízesítő, 1 evőkanálnyi reszelt hagyma, mogyorónyi fokhagymakrém, 3 dl tejföl, só, 2 paradicsom.
A megmosott paprikákat hosszában kettévágjuk, magházát kivesszük, és belülről gyengén megsózzuk. A húst, zsemlét, tojást, ízesítőt, hagymákat összedolgozzuk, és a fél paprikákba tesszük úgy, hogy a töltelék kidomborodjék. A füstölt szalonnával kikenünk egy kellő méretű jénai tálat, majd annyi vékony szeletre vágjuk, ahány paprikahalmunk van, s a szeleteket hosszában a töltelékre fektetjük. A paprikákat egymás mellé rakjuk a tálban, a szalonnák tetejére egy-egy paradicsomkarikát helyezünk, végül az egészre ráöntjük a 3 dl tejfölt úgy, hogy a tejföl elsősorban a paprikákat borítsa be. A sütést langyos sütőben kezdjük el, 5 perc múlva erősebb fokozatra állítjuk, és kb. 35 percig ütjük a paprikákat. Köretnek burgonyapürét tálalunk
Visza a névmutatóhoz
KÖRETEK ÉS SALÁTÁK
Urnebes
Hozzávalók: 80 dkg tehéntúró, 4-5 gerezd fokhagyma, 1 kanál őrölt pirospaprika, fél dl olaj, 1 tojás.
Húsdarálón ledaráljuk a tehéntúrót, hozzáadjuk az összezúzott fokhagymát, paprikát, olajat, tojást, és jól összekeverjük a masszát. 3 órára a hűtőbe tesszük és kistányéron szolgáljuk fel.(a Mix Étterem kínálatából)
Visza a névmutatóhoz
Szerb mártás
Hozzávalók: 5 dkg juhsajt, 2 dl tejföl, 1 evőkanál sűrített paradicsom, 2 evőkanál olívaolaj, 1 vöröshagyma, 1 zöldpaprika, só, pirospaprika.
A zöldpaprikát igen apróra vágjuk, a hagymát finomra reszeljük, hozzáadjuk a villával szétnyomkodott juhsajtot. A paradicsompürét először az olajjal, majd a tejföllel keverjük el, erős paprikával és egy kevés sóval ízesítjük. A mártást burgonya-, uborka-, paradicsomsalátához, valamint hús- és halsalátához adjuk.
Visza a névmutatóhoz
Gombamártás
Hozzávalók: 300 g hagyma, 70 g étolaj, 3 gerezd fokhagyma, 600 g különféle gomba (a csiperke kivételével), 150 g tejföl, két evőkanál morzsa, 1 evőkanál Vegeta, 30 g mustár, petrezselyem, babérlevél, köménymag, bors, fehérbor ízlés szerint.
A gombát megtisztítjuk, szeletekre vágjuk és leöntjük forró vízzel. Az apróra vágott hagymát megfonnyasztjuk, s hozzáadjuk a leszűrt gombát, a Vegetát, a babérlevelet, megborsozzuk és mintegy 15 percig pároljuk. Ezután hozzáadjuk a morzsát, az apróra vágott fokhagymát, a mustárt, a petrezselymet, a köménymagot és a sűrű tejfölt. Az ételt felforraljuk és csak ezután adjuk hozzá a fehérbort, és szükség szerint megsózzuk. Az ételt gancával, főtt krumplival, tésztával stb. tálaljuk.Tanács: a hagyma és a gomba párolásakor szükség szerint egy kis vizet önthetünk hozzá.
Visza a névmutatóhoz
Tormamártás babbal
Hozzávalók: 250 g bab, 1 dl étolaj, 1 dl borecet, 1 torma, só, bors.
A babot megfőzzük. Amikor megpuhult, leszűrjük és átpasszírozzuk. Hozzáadjuk az olajat, ecetet, sót és borsot, és összekeverjük. A tormát lekaparjuk, megmossuk és vékonyra lereszelve elkeverjük a babbal. Szükség szerint öntünk hozzá a bab főzőlevéből.
Visza a névmutatóhoz
Zöldhagymás körözött (Morzsóka)
Hozzávalók: 1-2 csomó zöldhagyma (a hagyma nagyságától függően), só, bors, 1/2 csomó petrezselyem zöldje, 2,5 dl tejföl vagy tarhó, 200-250 g gyenge fehér tehéntúró.
A zöldhagymát megtisztítjuk, megmossuk, lecsurgatjuk, majd elaprítjuk és megsózzuk. Összekeverjük a szétmorzsolt túróval, leöntjük a kikevert tejföllel vagy tarhóval, elkeverjük vele, szükség szerint még sózzuk, borsozzuk, és meghintjük apróra vágott petrezselyem zöldjével. Ilyenfajta salátát tálalhatunk tojásételek, kukoricalisztből vagy héjában sült burgonyával készült ételek mellé, de pálinka vagy más tömény ital fogyasztása közbeni falatozáshoz is megteszi. Ilyen mártás tálalható különféle sült húsokhoz, halakhoz, valamint belsőségekből vagy tojásokból készült ételekhez.
Visza a névmutatóhoz
Kelkáposzta szalonnával
Hozzávalók: 1 kg kelkáposzta, 2 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 150 g húsos füstölt szalonna, bors, só, köménymag, 1/2 l leves (leveskockából), 40 g zsír.
A kelkáposztát megtisztítjuk, megmossuk, vastag csíkokra vágjuk és sós vízben kb. 10 percig főzzük, majd lecsurgatjuk. A hagymát elaprítjuk. A szalonnát kockákra vágjuk. A kikent tűzálló edény aljára egy sor kelkáposztát teszünk, egy sor hagymát és egy sor szalonnát. Mindegyik réteget szükség szerint megsózzuk, megborsozzuk és meghintjük köménymaggal, apróra vágott fokhagymával. A legfelső réteg kelkáposzta legyen. Öntsük rá a levest és az olvasztott zsírt, és 200 °C-ra melegített sütőben kb. 40-45 percig süssük. Darált húsból készült vekni, vagdalt hús, párolt máj vagy vese, sajtos omlett, tükörtojás stb. mellé adhatjuk.
Visza a névmutatóhoz
Ajvár
Hozzávalók: 6-8 nagy húsos paprika, 2 nagy kékparadicsom (padlizsán), 3-4 gerezd fokhagyma, 1 dl étolaj, citromlé, só, bors.
A paprikát és a kékparadicsomot megmossuk, szárazra töröljük, előmelegített sütőben puhára sütjük. Meghámozzuk, ledaráljuk, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, az olajat és a citromlét, sózzuk, borsozzuk és simára keverjük.
Visza a névmutatóhoz
Babsaláta
Hozzávalók: 40 dkg bab, só, borecet, 3 fej vöröshagyma.
A babot sós vízben tesszük fel, lassú tűzön főzzük, ügyeljünk, hogy szét ne főjön.
(A levét felhasználhatjuk bableves készítéséhez.) A három fej vöröshagymát vékony karikákra szeljük, és hideg vízben kétszer-háromszor megmossuk. Hozzáadjuk a főtt, levétől leszűrt babhoz, majd borecet, víz, só és bors keverékével ízesítjük.
Visza a névmutatóhoz
Délszláv saláta
Hozzávalók: 25 dkg darált sült hús, 25 dkg burgonya, 25 dkg sárgarépa, 4 evőkanál konzerv zöldborsó, 4 kicsi ecetes vagy csemegeuborka, 3 kemény tojás, a majonézhez
2 tojássárgája, 2 dl tejföl, 2 dl olaj, só, őrölt bors.
A burgonyát meg a sárgarépát kis kockákra vágjuk, és egy kevés sós vízben puhára pároljuk, majd leszűrjük. Ugyanígy daraboljuk fel az uborkát és a főtt tojást is. A majonézt a hagyományos módon elkészítjük, de használhatunk tejföllel hígított mirelit vagy tubusos majonézt is. Ha nagyon sűrűnek találjuk, a burgonya, illetve sárgarépa főzőlevével tovább hígíthatjuk. A salátához valókat - a darált sült húst is beleértve - jól összekeverjük, a majonézbe forgatjuk, és legalább fél napra, de jobb, ha egy egész napra a hűtőbe tesszük.
Visza a névmutatóhoz
Szerb fejes saláta
Hozzávalók: 1 nagy fej fejes saláta, 1 nagy fej vöröshagyma, 20 dkg paradicsom, 15 dkg uborka, só, kevés borecet, kevés étolaj és bármilyen salátafűszer.
Félbevágjuk, majd felszeleteljük a vöröshagymát, hozzáadjuk a felszeletelt paradicsomot és a meghámozott, felszeletelt uborkát. Salátafűszerrel fűszerezzük, kevés borecetet és olajat locsolunk rá. Két-három óráig állni hagyjuk, végül közékeverjük a leveleire szedett, megmosott, megszikkasztott, széles laskára vágott fejes salátát.
Visza a névmutatóhoz
Szerb újhagymasaláta
Hozzávalók: 2 csomó újhagyma, 1 kiskanál ecet, mustár, cukor, só, 4 kiskanál étolaj.
A hagymát apróra vágjuk és összekeverjük a többi hozzávalóból kevert kellemes, pikáns mártással. Tálalás előtt néhány óráig állni hagyjuk.
Visza a névmutatóhoz
Sopszka saláta
Hozzávalók: 1 fej vöröshagyma, 500 g paradicsom, 150-200 g érett tehén- vagy juh-túró (ömlesztett), 1/2 dl étolaj, 1 csípős hegyes paprika, 1 uborka, só.
A megtisztított vöröshagymát apróra vágjuk. A paradicsomot megmossuk, héját lehúzzuk, karikákra vagy cikkekre vágjuk, összekeverjük a hagymával, olajat öntünk rá, megsózzuk, s hozzáadjuk a meghámozott, kis kockákra vágott uborkát. Lassan elkeverjük, meghintjük reszelt vagy elaprított túróval, s rászórjuk a karikákra vágott paprikát. Ez a kiváló salátaféleség gyakran kerül az asztalra kukoricalisztből készült ételek, héjában főtt vagy sült burgonya, pirított húsok, kebab stb. mellé.
Visza a névmutatóhoz
DESSZERTEK
Leskovaci birsalmás pite
Hozzávalók:
A tésztához: 250 g liszt, 150 g vaj vagy margarin, 50 g cukor, 2 tojássárgája, 1 citrom reszelt héja, 2 evőkanál rum, 1/2 kiskanál só. A töltelékhez: 200-250 g birsalmaíz vagy dzsem, 5 tojásfehérje, 200 g cukor, 1 citrom leve.
Az átszitált liszthez hozzáadjuk a levelesre vágott vajat vagy margarint, a tojássárgáját, cukrot, reszelt citromhéjat, rumot és egy kis sót, s gyorsan sima tésztát gyúrunk belőle. Kis ideig hideg helyen pihentetjük. A hideg vízzel kiöblített tepsibe (vagy tortasütő formába) téve elegyengetjük, és 200°C-ra melegített sütőben 25-30 percig, vagyis addig sütjük, amíg szépen meg nem pirul. A tésztát a sütőedényben hagyjuk elhűlni. A kikevert birsalmaízzel vagy dzsemmel kb. egy ujjnyi vastagon bekenjük. A tojásfehérjéből vert kemény habba belekeverjük a cukrot és a citrom levét, befedjük vele a gyümölcsízt, és kis hőfokon addig sütjük, amíg a hab enyhén meg nem pirul és a gyümölcsíz bele nem ivódik a tésztába.
Visza a névmutatóhoz
Búzadarakoch hidegen
Hozzávalók: 5 tojás, 5 evőkanál búzadara, 5 evőkanál cukor, 1/2 citrom héja, olaj a kenéshez, zsemlemorzsa a hintéshez, 1 l tej, 200 g cukor, 1 csomag vaníliás cukor, egy kevés tejszín a díszítéshez.
A tojásfehérjéből kemény habot verünk, majd a habverést folytatva kanalanként hozzáadagoljuk a cukrot, mígnem a hab egészen megkeményedik és kifényesedik. Egyenként, óvatosan hozzákeverjük a tojássárgáját, majd kanalanként a búzadarát, s végül a reszelt citromhéjat. Az egészet kikent, zsemlemorzsával meghintett tortasütő formába (vagy megfelelő nagyságú tepsibe) öntjük, és 175 °C-ra melegített sütőben 20-25 percig sütjük. Közben a tejet, melybe beletettük a cukrot és a vaníliás cukrot, felforraljuk. Amikor a koch megsült, mély tálba tesszük, és leöntjük forró tejjel. Állni hagyjuk, míg be nem issza a tejet, s csak azután tesszük hűtőszekrénybe. Tálalás előtt tejszínhabbal díszíthetjük.
Visza a névmutatóhoz
Főtt búza
Hozzávalók: 500 g szemes fehér búza, 2 l víz, 500 g darált dió, 500 g porcukor, 2 zacskó vaníliás cukor vagy 1 kis vaníliarúd.
Az átválogatott, jól megmosott búzát több órán át (vagy éjszakára) vízben áztatjuk, majd lecsurgatjuk, és lassú tűzön puhára főzzük. Az edényt közben időnként meg kell rázni, és szükség szerint langyos vizet önthetünk a fővő búzához. Amikor megfőtt, lecsurgatjuk, és szalvétán szétterítve teljesen megszárítjuk. Kétszer egymás után húsdarálóban megdaráljuk, azután hozzáadjuk a darált diót, a porcukrot és a vaníliás cukrot, (vagy belereszelünk a vaníliarúdból egy keveset). Az egészet kézzel jól összegyúrjuk, gombócot vagy kúpot formálva belőle üvegtányérra tesszük, meghintjük darált dióval és vaníliás porcukorral. Tetszés szerint díszíthetjük mazsolával. A főtt búza mellé külön edényben tálalhatunk tejszínt is.
Visza a névmutatóhoz
Belgrádi habos sütemény almával vagy körtével
Hozzávalók: 1 kg savanykás alma vagy zamatos körte, 2 dl fehér bor, 40 g cukor, vékonyan hámozott citromhéj. A krémhez: 6 tojássárgája, 75 g cukor, 20 g liszt vagy keményítő,
3/4 l tej. A habhoz: 6 tojásfehérje, 80 g porcukor, 50 g vagdalt dió vagy mandula.
Az almát vagy körtét meghámozzuk, kimagozzuk és vékony karikákra szeleteljük. A borral leöntve, miután beletettük a cukrot és a citromhéjat is, sütőben pároljuk 15-20 percig. Közben elkészítjük a krémet. A tojássárgájából és cukorból vert habhoz hozzáadjuk a lisztet vagy a keményítőt, s állandóan kevergetve hozzáöntjük a meleg tejet. Gőz felett sűrű krémet keverünk belőle, majd lehűtjük. Lehűtve keverjük hozzá a szintén elhűlt gyümölcshöz, s az egészet tűzálló edénybe tesszük. A tojásfehérjéből kemény habot verünk és hozzáadagoljuk a porcukrot. A habot rárakjuk a gyümölcsre, megszórjuk vagdalt dióval vagy mandulával és 2-5 percig 200 °C-ra melegített sütőbe tesszük, épp hogy csak enyhén megpiruljon. Ezután jól lehűtjük, tálalásig hűtőszekrényben tartjuk.
Visza a névmutatóhoz
Tökös rétes
Hozzávalók: 500 g leveles tészta, 1 kg megtisztított sütőtök, 4-5 evőkanál étolaj vagy olvasztott vaj, 3 tojás, 6 evőkanál cukor, 2 csomag vaníliás cukor, 1 dl olaj a tészta locsolásához és a kenéshez, porcukor a hintéshez.
A megtisztított sütőtököt, miután nagy lukú reszelőn lereszeltük, áthevített olajon vagy vajon addig pároljuk, amíg a leve el nem fő és a tök meg nem puhul. Amikor elhűlt, állandó kevergetés közben egyenként belekeverjük a tojássárgáját, a cukrot és a vaníliás cukrot és óvatosan belekeverjük a tojásfehérjéből vert kemény habot is. Egymásra helyezünk 2-3 tésztalapot, meglocsoljuk őket olajjal, rárakjuk a kellő mennyiségű tölteléket és összegöngyöljük. Annyi tekercset csinálunk, amennyire a hozzávalókból futja. Jól kikent tepsibe egymás mellé helyezzük őket, és még egy kicsit meglocsoljuk forró olajjal, majd 200°C-ra melegített sütőben kb. 30 percig sütjük, vagyis amíg a héja meg nem pirul. A tökös rétest, miután eldaraboltuk, meghintjük porcukorral. Melegen tálaljuk.
Visza a névmutatóhoz
Fügés tekercs
Hozzávalók: 500 g szárított füge, 125 g cukor, 125 g dió, 1 kis vaníliarúd vagy 1 csomag vaníliás cukor. A töltelékhez: 250 g mandula vagy dió, 125 g cukor, 1-2 evőkanál víz,
1 citrom.
A fügét megmossuk, és miután a szárát eltávolítottuk, megdaráljuk. Ugyancsak megdaráljuk, a cukkorral együtt, az enyhén megpörkölt diót. Amikor összekevertük, még egyszer megdaráljuk az egészet. A kristálycukorral meghintett gyúródeszkán kb. 1 cm vastag téglalappá nyújtjuk a diós-fügés masszát. Töltelékéhez a megtisztított mandulát vagy diót enyhén megpörköljük, megdaráljuk és jól elkeverjük a vízben feloldott cukorból a citrom levének hozzáadásával főzött sűrű sziruppal, majd elhűtjük. Amikor elhűlt, rákenjük a "tésztá"-ra, s szorosan tekerccsé göngyöljük. Mintegy 1 cm vastag szeletekre vágjuk.
Visza a névmutatóhoz
Vászka tortája
Hozzávalók: 5 tojás, 75 g cukor, 10 g liszt, 75 g darált mandula, vaj vagy margarin a kenéshez. A töltelékhez (első réteg): 1/8 l tej, 1 evőkanál cukor, 200 g darált dió,
4 tojássárgája, 60 g cukor, 1 narancs leve és héja, 3 rúd csokoládé, 150 g vaj. A töltelékhez (második réteg): 250 g cukor, 2 dl víz, 6 tojásfehérje, kandírozott gyümölcs vagy szlatkóból vett gyümölcs a díszítéshez.
A tojássárgáját a cukorral habosra keverjük. A fehérjéből kemény habot verünk. A sárgájához felváltva adagoljuk a mandulát, a lisztet és a felvert habot. Óvatosan elkeverjük.
A jól kikent és liszttel meghintett tortasütő formába öntött tésztát 175 °C-ra melegített sütőben 20-25 percig sütjük, majd a kisült tésztát elhűtjük. Az első réteg töltelékhez való tejet felforraljuk, beletesszük a cukrot és a darált diót, s állandóan kevergetve kis ideig forraljuk, majd elhűtjük. A tojássárgáját elkeverjük a cukorral, beletesszük az elhűlt diót, a narancs levét és lereszelt héját, valamint a lereszelt és gőz felett megpuhított csokoládét. Külön jó habosra keverjük a vajat, és belekeverjük a diós töltelékbe. Ezzel kenjük meg az elhűlt tortalapot. A második réteg töltelékhez való cukrot feloldjuk a vízben, s méz sűrűségű szirupot főzünk belőle. A tojásfehérjéből vert keményhabot óvatos kevergetéssel hozzáadjuk a sziruphoz. Gőz felett sima, fényes, sűrű krémet keverünk belőle. A gőzről levéve is tovább kevergetjük, míg el nem hűl. Hidegen kenjük rá az első töltelékre, és nedves késsel elsimítjuk. A hab egy részét nyomózsákba téve az egész tortát is ezzel a habbal díszíthetjük. Rárakjuk a kandírozott vagy szlatkóból vett gyümölcsöt, és tálalásig hűtőszekrényben tartjuk.
Visza a névmutatóhoz
Diós pite
Hozzávalók: a tésztához 300 g liszt, 200 g vaj vagy margarin, 75 g cukor, 2 evőkanál tejföl, 1 evőkanál rum, reszelt citromhéj. A töltelékhez: 4 tojássárgája, 160 g cukor, citromhéj, 1/2 kiskanál fahéj, 200 g dió, 1 tojás a tészta kenéséhez, porcukor a hintéshez.
Az átszitált lisztből a levelesre vágott margarin vagy vaj, a cukor, tejföl, rum és a reszelt citromhéj hozzáadásával gyorsan sima tésztát gyúrunk, s kis ideig hideg helyen pihentetjük. Ezután két egyforma részre osztjuk, s liszttel meghintett gyúródeszkán mindkettőt tepsi nagyságúra nyújtjuk. Tölteléke habosra kevert tojássárgájából, cukorból, reszelt citromhéjból, őrölt fahéjból és darált dióból készül. Amikor ezeket jól összekevertük, óvatosan belekeverjük a tojásfehérjéből vert kemény habot is. Az egyik tésztát a tepsi aljára helyezzük. Rárakjuk a tölteléket, elegyengetjük, majd befedjük a tészta másik felével, s azt bekenjük a kikevert tojással. Mintegy 40-45 percig sütjük
200 °C-ra melegített sütőben. Amikor kisült, meghintjük porcukorral és kockákra vágjuk
|